Zmarł znany kompozytor Zbigniew Łapiński2 kwietnia zmarł Zbigniew Łapiński, pianista i kompozytor. Znany jako autor muzyki do tekstów piosenek Jacka Kaczmarskiego, np. „Samosierra”, „Wigilia na Syberii” czy „Czerwony autobus”. O śmierci kompozytora poinformowała Bożena Białkowska, siostra artysty.

Zbigniew Łapiński zmarł w Poniedziałek Wielkanocny o 5 rano, w warszawskim szpitalu na ul. Płockiej z powodu raka płuc. Miał 70 lat – poinformowała Bożena Białkowska.

Łapiński przez wiele lat współpracował nie tylko z Jackiem Kaczmarskim i Przemysławem Gintrowskim, ale również z Krzysztofem Daukszewiczem, Dorotą Stalińską, Czerwonym Tulipanem, Marianem Opanią, Jerzym Kryszakiem, Ewą Błaszczyk, Grzegorzem Turnauem, Jackiem Wójcickim, Kubą Sienkiewiczem i wieloma innymi artystami.

Łapiński w 1989 r. z wokalistą Jornem Simenem Overli otrzymał w Norwegii nagrodę Spellemann Prisen (odpowiednik polskiego Fryderyka) za płytę z twórczym opracowaniem piosenek Włodzimierza Wysockiego. W 1992 r. otrzymał od Kompanii Muzycznej Pomaton nagrodę POM PRIX, najlepszego akompaniatora w dziejach Pomatonu.

W 2004 roku został odznaczony “Złotym Krzyżem Zasługi”, a w sierpniu 2006 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Źródło info i foto: Fakt.pl
lg share en Zmarł znany kompozytor Zbigniew Łapiński

5 ostatnich postów użytkownika admina

Pozostaw komentarz