Ile zasiłku macierzyńskiego dostanie Anna Lewandowska?Poza niemałym dorobkiem sportowym, Anna Lewandowska może się pochwalić również prężnie rozwijającym się biznesem. Na jaki zasiłek macierzyński może liczyć ta przedsiębiorcza kobieta?

Anna Lewandowska to absolwentka AWF, która w 2013 r. została mistrzynią świata w karate. Elementy tego sportu wplata także w swoje treningi, których nagrania można kupić w jej sklepie internetowym. Poza nagraniami treningowymi znajdują się tam także gadżety sygnowane jej hasłem „Never give up”. Gwiazda prowadzi także otwarte treningi dla kobiet i uczestniczy w wyjazdach odchudzających.

Na co dzień pisze swojego bloga Healthy plan by Ann i jest aktywna w mediach społecznościowych, gdzie również pokazuje swoje treningi, a także posiłki i stylizacje. Na swoim koncie ma też kilka książek, w których radzi jak być fit. Jedną z najnowszych inicjatyw Anny Lewandowskiej jest produkcja własnych batonów energetycznych, stworzonych na podstawie autorskiego przepisu kulek mocy, którymi trenerka karmiła męża – Roberta Lewandowskiego przed ważnymi meczami.

Ile macierzyńskiego dostanie Anna Lewandowska?

Od 2016 r. zmieniły się przepisy przyznawania zasiłków macierzyńskich kobietom, prowadzącym działalność gospodarczą. Uzyskanie najwyższej kwoty zasiłku nie jest już przez to tak łatwe, jak wcześniej. Jego wysokość zależy głównie od tego, jaką składkę opłacała przedsiębiorcza mama przez 12 miesięcy przed przejściem na urlop macierzyński.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje osobom, które opłacają składkę na ubezpieczenie społeczne powiększoną o dobrowolną składkę chorobową. Jej wysokość może być jednak różna. Po zliczeniu wszystkich składowych łączna kwota obciążeń dla przedsiębiorcy, który prowadzi działalność gospodarczą wynosi:

– 3 758 zł przy maksymalnym ZUS-ie oraz
– 1 120 zł przy minimalnym ZUS-ie.
Dla tych, których firmy działają krócej niż dwa lata, przewidziano składki o 30 proc. niższe.

Przy wyliczaniu wysokości zasiłku macierzyńskiego dla bizneswoman pod uwagę brane są składki z ostatnich 12 miesięcy. Zasada ta została wprowadzona od 2016 r. i nie można jej w żaden sposób obejść. Jeśli przyszła mama nie ma tak długiej historii płacenia składek, ponieważ:

– niedawno założyła firmę,
– przewała ciągłość ubezpieczenia chorobowego na ponad 30 dni lub
– nie płaciła wcześniej dobrowolnej składki chorobowej,
do wysokość zasiłku obliczona zostanie na podstawie minimalnej wysokości składki za miesiące, w których nie były one w ogóle opłacane oraz wysokość rzeczywistej składki za miesiące, w których przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniu chorobowemu.

Jaki z tego wniosek? Anna Lewandowska otrzyma zasiłek macierzyński w pełnej wysokości – 6 885 zł, jeśli opłacała maksymalne składki (3 758 miesięcznie) przez ostatnie 12 miesięcy. Jeśli jednak płaciła je np. tylko przez pół roku, a przez pozostałe sześć miesięcy odprowadzała składki minimalne albo nie płaciła ich wcale, to ZUS wyliczy średnią z ostatnich 12 miesięcy i na tej podstawie ustali wysokość zasiłku.
Żródło info i foto: se.pl
lg share en Ile zasiłku macierzyńskiego dostanie Anna Lewandowska?

5 ostatnich postów użytkownika admina

Pozostaw komentarz